
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | 2-Wire, SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 10.8 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 10.8 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 9 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Reference Type | Supply |
Stock: 51
Distributors
pcbx
Unit Price$13.87785
Ext.Price$13.87785
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.87785 | $13.87785 |
| 10 | $11.11234 | $111.12340 |
| 25 | $10.66218 | $266.55450 |
| 50 | $10.23026 | $511.51300 |
| 100 | $9.81584 | $981.58400 |
| 300 | $9.41820 | $2825.46000 |
| 500 | $9.03688 | $4518.44000 |
